"…לא עוד עיפרונות, לא עוד ספרים"

אנחנו מוצאים במדרש שעם ישראל עזבו את הר ה' בשמחה, כמו ילד בורח מבית הספר" (רמב"ן על במדבר 10:35)

מאז ומתמיד, רוב הילדים מתגעגעים להיות מחוץ לבית הספר.

אז ישנם המעטים שלא מסוגלים לחכות להגיע לבית הספר, הילדים שחששים לחזור הביתה.

לילדים אלה, הבית אינו מקום שבו אמא שמה להם עוגיות וחלב לאחר יום ארוך בכיתה ד'. אולי, כי כאשר הם חוזרים הביתה, גם אמא ואבא שלהם עובדים… ועדיין לא מרוויחים מספיק כדי להעלות את המשפחה מעל קו העוני. אולי מפני שהשבוע לא היה מספיק כדי לקנות לא חלב ולא אנטיביוטיקה לדלקת הגרון של אחיך. אולי מפני שאמא שלהם מסבלת ממחלה פיזית או מנטלית, ואם הם רוצים חלב ועוגיות, ארוחת צהריים או ארוחת ערב… הם יצטרכו להכין אותה בעצמם.

זה בשביל הילדים הללו שאנחנו בצדקה וחסד פותחים את הדלת – ואת הלב.

כמעט כל אחד מ-120 התלמידים שלנו בכיתות א'-ח' מגיעים מבתים הממוקמים מ significantly מתחת לקו העוני. המצב הסוציו-אקונומי הקשה שלהם, בשילוב עם אחד או שני ההורים שמתמודדים עם מחלה או תפקוד נפשי לקוי, יחד עם הבעיות שהתלמידים עצמם נתקלים בהן, כמו הפרעת קשב וריכוז, הפרעות התנהגות, או בעיות רגשיות, מניח את התלמידים האלו על מסילה לכישלון.

בצדקה וחסד, אנחנו נותנים לרבים מהם הזדמנות אחרונה לחיים מוצלחים. אנחנו נותנים להם בית אוהב ותומך… בבית הספר.

הצוות שלנו מורכב מ-25 חברי צוות, כולל מורים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים. הצוות שלנו יוצר קשרים חמים ועמוקים עם התלמידים, עם הרבה תשומת לב אישית. גודל הכיתות הוא קטן, עם חברי צוות מחויבים שעובדים אחד על אחד עם ילדים שזקוקים לעזרה אישית. ילדים רבים זקוקים לעזרה אישית, כמו התלמידה בכיתה ה', שעדיין לא יודעת לקרוא, כי אין אף אחד בבית שוודא שהיא מבינה.

אנחנו דואגים לכל ילד, להעריך מה הם זקוקים לו לכדי להתפתח באופן לימודי, רגשי וגופני; ואז אנחנו מוודאים שהם מקבלים את זה.

שמחת הילדות מגיעה לתלמידים שלנו באמצעות פעילויות מחוץ ללימודים: פארקי שעשועים, טיולים, סיורים, מסיבות ועוד.

סיפור של שרה

שרה בת שש וחצי והיא בכיתה א'. היא הצעירה ביותר מבין 12 ילדים. אמה היתה גיורת שהגיעה מארצות הברית והתיישבה בישראל. היא הקימה בית תורני יפה וגידלה ילדים שמחים… עד שנאבקה בסרטן. אם של שרה מתה לפני 3½ שנים כאשר שרה הייתה בת שלושה בלבד. אבי של שרה היה שבור ומופתע מאוד ממות אשתו. הוא הפך לא מסוגל לתפקד ולא יכל לטפל בילדיו או בבית שלהם.

בצדקה וחסד, היינו שם לשרה ולמשפחתה בשעותיהם הכהות ביותר, מעניקים תמיכה רגשית וכלכלית. בהסכמתו של אביה, מצאנו משפחת אומנה לשרה. גם שרה ומשפחת האומנה מחזיקים קשר חם עם אבי של שרה.

היום שרה מקבלת את האהבה, החום והטיפוח שכל ילד מגיע לו. אנחנו סידרנו שיעורי חיזוק כדי לעזור לה להתמקד בקריאה ובמיומנויות אחרות והיא מתקדמת באופן נהדר.